Informatyka w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym? To standard!

Informatyka w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym? To standard!

Informacja jest wartością materialną stworzoną przez dziennikarza. Jej zawartość może służyć społecznemu dobru, może być też ciosem niszczącym, demolującym przyjęty przez ogół społeczeństwa porządek. Ale to nie pełna właściwość!

Informacja jest także narzędziem, którym można posługiwać się dowolnie – oznacza to, że można takim narzędziem czynić dobro lub zło. Nas interesuje tylko jeden kierunek – posługiwanie się informacją w taki sposób, aby nie czyniła nikomu krzywdy, przeciwnie była nośnikiem wyłącznie dobrych wartości. Tak się właśnie dzieje w brodnickim Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji.

Jak powszechnie wiadomo informacja jest cenna i odgrywa ważną role w nowoczesnym społeczeństwie. W czasach szybkiego rozwoju, gdzie są tworzone nowe standardy dostęp do informacji musi być szybki i  niezależny od miejsca. Od kilku lat rośnie popularność Systemów Informacji Przestrzennej (SIP, ang. GIS – Geografic Information System). Jest to system służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania, wizualizacji oraz analizowania danych zebranych w jednej bazie. W skrócie jest to tworzenie na bieżąco interaktywnej mapy, gdzie każdy element jest interaktywny i posiada swoje atrybuty opisowe, ale nie tylko bo również pliki multimedialne takie jak zdjęcia i filmy (np. z robota zdalnego który jeździ w środku odcinka sieci kanalizacyjnej). W wodociągach jest to nadzwyczaj potrzebny system gdyż dotychczas większość informacji o sieci była w głowie starszych pracowników firmy.

– Sieć wodociągowa jest jedną z najniżej położonych sieci i – przykładowo – podczas awarii inne sieci takie jak gazowe lub energetyczne są narażone na uszkodzenie przez koparkę. Mając dokładne dane o położeniu, średnicy, materiale i wielu innych informacji danego elementu naprawa jest dużo szybsza a praca lepiej zorganizowana. Żeby jednak stworzyć taki system potrzebne są dokładne mapy które możemy jako firma sami uzupełniać ponieważ w ostatnim czasie został zakupiony sprzęt geodezyjny GPS, który mierzy z dokładnością co do centymetra – mówi Jacek Sochacki, prezes MPWiK w Brodnicy. – Nasz system będzie posiadał również kilka dedykowanych modułów. Jednym z nich jest moduł hydrantów, oznacza to  że będzie możliwość przeglądów hydrantów z zaznaczeniem na mapie oraz opisem armatury. Informacje o hydrantach będą przekazywane do Straży Pożarnej. Kolejnym modułem jest moduł awarii, który ma ułatwić organizację pracy podczas zgłoszenia awarii przez klienta ale również samą naprawę. Program potrafi pokazać na mapie zasuwy do zamknięcia podczas awarii sieci wodociągowej po wcześniejszym zaznaczeniu na mapie miejsca awarii. Można przeprowadzać w nim wiele analiz przydatnych np. podczas budowania nowych odcinków sieci wodociągowej, albo np. modelu terenu który pomaga przy budowie sieci kanalizacyjnej i deszczowej jako że  z części miasta ścieki spływają grawitacyjnie.

Dodajmy, że system będzie również działał na urządzeniach mobilnych (np.tabletach, smatfonach), także będzie można z niego korzystać w terenie (wprowadzać informacje ale i korzystać z mapy). Z perspektywy lat minionych można uznać, iż to działania rewolucyjne, gdy patrzy się na skalę działań informacyjnych współcześnie, możemy odnotować, że to coś normalnego, naturalnego, przede wszystkim przydatnego. Po prostu – taki standard.

(wind)

mapa kan wod



Skip to content