Miejskie krajobrazki

Miejskie krajobrazki

Życie codzienne
Mają zadania planowe, są na zawołanie, na każdy sygnał, gdy coś się wydarzy pod ziemią. Na pozio-mie sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej. Skompletowani, od razu są w trasie. Tylko ciężki sprzęt toczy się wolniej.

 

Kolano
Reporterski kurs z Przemysławem Dąbrowskim zaczynamy od ul. Strzeleckiej. Zgłoszono tam awarię na przyłączu kanalizacyjnym. Szybko ustalono co jest: rura kamionkowa o przekroju 160 mm, pęknię-te kolano. Dlaczego tak się stało? Natężenie ruchu – taka jest przyczyna. Zadanie do wykonania: no-wa studnia na kolektorze, nowe przyłącze kanalizacyjne.

kolano (1) kolano (2) kolano (3) kolano (4) kolano

 

Zapchana kanalizacja
Ul. 700-lecia, sieć kanalizacyjna wewnętrzna, na osiedlu zbudowanym przez „Kombud”, we władaniu „Kombudu”. Ekipa z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji świadczy tylko usługę, ponieważ ma doskonały sprzęt, którym błyskawicznie można zlokalizować przyczyny awarii. Kamera połączona kablem wsuwana jest w rurę, na ekranie obserwujemy każdy metr. Zapchany odcinek ka-nalizacji znajduje się ok. 9 m od studzienki. Ścieki zatrzymują się, nie opadają. Będzie trochę pracy.

kanalizacja (1) kanalizacja (2) kanalizacja (3) kanalizacja (4) kanalizacja

 

Przed mostem w budowie
Ul. Mostowa – trwa budowa mostu przy Wieży Mazurskiej. Tutaj fachowcy z „Wodociągów” jeszcze nie pracują, ale uczestniczą w każdej cotygodniowej naradzie technicznej budowniczych mostu. Jed-nocześnie są przygotowani na podjęcie zadania planowego – spinki magistrali wodociągowej z drugą stroną Drwęcy. – Dotychczas nitka wodociągowa kończyła się przed starym mostem – tłumaczy Przemysław Dąbrowski. – Sieć do miasta po drugiej stronie Drwęcy przechodziła ul. Kościelną, pod tamtym mostem. Teraz zepniemy się w okolicy ul. Przykop, pod nowym mostem. Przewiduję, że prace naszych ekip ruszą na przełomie kwietnia i maja. Oczywiście, wszystko zależy od drogowców zatrudnionych przy budowie mostu.

przedmostem (1) przedmostem

 

Na Karbowie
Dojeżdżamy do ul. Powstańców Wielkopolskich na Karbowie. Kolejne, planowe zadanie: remont kana-lizacji deszczowej, budowa nowych wpustów deszczowych. Konieczność i okazja – na ul. Powstańców Wielkopolskich wkrótce położony zostanie nowy dywanik asfaltowy, krawężnikowanie się już zakoń-czyło. Wszystko musi być w parze.
Kolejny dzień przyniesie nowe zadania, oby nie były związane z nieoczekiwaną awarią. Awarii nie można zaplanować, ale fachowcy są w pogotowiu, sprzęt też. Na wszelki wypadek.

nakrbowie nakrbowie (1) nakrbowie (2) nakrbowie (3) nakrbowie (4)Skip to content