Pompy, przepompownie – do wymiany. Farfocle do rury!

Pompy, przepompownie – do wymiany. Farfocle do rury!

Amerykański pisarz Andy Wharton powiedział kiedyś, że ekologia rozpoczyna się od mycia zębów. Potem już po kolei – człowiek czysty potrafi zadbać o czystość najbliższego otoczenia. I to wystarczy. Pod warunkiem, że tak czynić będzie każdy.

Niestety, potrafimy – jak się okazuje – głośno mówić, natomiast co później czynimy? Przykłady z życia pokazują coś wyjątkowego, żadna fikcja literacka tego nie dogoni. Ale po kolei.

W starych podręcznikach o kanalizacji  można przeczytać, że ilość tzw. skratek może dochodzić nawet do 5 proc. ścieków. Tu mała dygresja – skratki  to największe zanieczyszczenia mechaniczne znajdujące się w ściekach, płynące lub wleczone po dnie kanału, które jako pierwsze są usuwane w oczyszczalni ścieków. Ich nazwa pochodzi od krat, na których są zatrzymywane. Ścieki są częścią naszej egzystencji, a kanalizacja po to, by trafiły odpowiednio, przez przepompownie, kolektory,  do oczyszczalni ścieków. Co ciekawe – stopień zanieczyszczenia ścieków jest różny w różnych częściach kraju. W Brodnicy, Grudziądzu, Toruniu czy Bydgoszczy od bardzo dawna ilość i jakość zanieczyszczeń jest znikoma.

Jednak od pewnego czasu pojawiają się pewne sygnały, świadczące, że coś się z nami stało. Z nami, czyli użytkownikami takich urządzeń jak kanalizacja. Niepokojące informacje pojawiają się w brodnickich „Wodociągach”, którym podlega oczyszczalnia ścieków. Dlatego, że w rurach kanalizacyjnych ląduje nie tylko papier toaletowy, który rozkłada się niemal błyskawicznie, ale też powszechnie używane chusteczki higieniczne, zapachowe, mające w swojej strukturze wiskozę. Inaczej mówiąc: papier to sprasowana, czerpalna pulpa, natomiast chusteczka to – też celuloza, ale modyfikowana chemicznie charakteryzująca się bardzo długim łańcuszkiem węglowym, polimer, tworzywo sztuczne. Nici powstałe z tego polimeru  mają bardzo długi okres rozkładu, tworzą swego rodzaju warkocz, który oplata pompy, aeroratory, mieszadła.  W efekcie cierpią instalacje, przepompownie, pompy.

Te urządzenia trzeba czyść, częściej niż co dwa tygodnie, albo też wymieniać, co już powoduje spore koszty.

Zaznaczyliśmy dość delikatnie co znajdują pracownicy oczyszczalni ścieków na urządzeniach. Lista tych farfocli  (z niemieckiego Vorfotzel) – paproch, strzępek, strzęp, kikieć – jest wyjątkowa. Nazwijmy rzecz po imieniu, nie bójmy się słów – oto ktoś uznał, że może sobie podetrzeć cztery litery nie tylko chusteczką wiskozowa, ale też ścierką, ręcznikiem frotte, czapką kucharską, a także kotem lub skórą od kota. Nadto w kanalizacji lądują prezerwatywy, podpaski rozmaitych kształtów i rozmiarów.

I tak to jest, gdy dbając o higienę postępujemy wbrew zasadom higieny.

Tekst i fot. (wind)

DSCN7684 DSCN7683 DSCN7682 DSCN7681 DSCN7680 DSCN7679 DSCN7678 DSCN7677 DSCN7676 DSCN7675 DSCN7674 DSCN7673 DSCN7672 2014-05-27 09.42.52 2014-05-27 09.42.10

 Skip to content