Węgiel nas nie interesuje

Węgiel nas nie interesuje

„Wodociągi” brodnickie to nie tylko woda w kranie, sprawna kanalizacja i oczyszczanie ścieków. To także działania na rzecz dobrego samopoczucia mieszkańców.

Działania proekologiczne pojawiają się planowo, samorzutnie, przypadkiem, po namyśle, po testach technologicznych. Nie ma to decydującego znaczenia – ważne, że są, że wpisują się w ten szczególny nurt postępowania na rzecz mieszkańców, ich zdrowia.

– Węgiel nas nie interesuje, jako środek do ogrzewania – mówi Henryk Zdunkowski, prezes MPWiK w Brodnicy. – Energię cieplną uzyskujemy z wody, ogrzewając nie tylko nasze obiekty na Ustroniu, ale też sąsiadów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pracuje pompa cieplna. Z podobnym zadaniem także na oczyszczalni, przy czym w tej strefie ogrzewania obiektów ciepło pochodzi nie z wody, ale z oczyszczonych ścieków na osadniku wtórnym.

Kotłownia węglowa, owszem, jest, na wszelki wypadek. Mogą się zdarzyć sytuacje awaryjne, albo temperatury minus 30 stopni C. Możliwe? Z zimą różnie bywa, lepiej dmuchać na zimne.

Dlaczego podkreślamy walor ekologiczny? Inicjatywa ochrony środowiska, atmosfery, czym oddychamy, czym jest takie działanie jak wyżej opisane dla naszego zdrowia nie wymaga szczególnego komentarza.

(wind)

 Skip to content