Za wodę i ścieki trzeba płacić. Zdziwienie weźmie górę?

Za wodę i ścieki trzeba płacić. Zdziwienie weźmie górę?

Nikt z rozsądnych nie uważa, że miasto musi nam zapewnić wodę za darmo i zwolnić nas z opłat za ścieki. A jednak jest grono ciężko myślących, których dziwi, że są to usługi płatne i – na dodatek – obciążone podwyżkami. Dodajmy – nieznacznymi.

Ogólnopolskie instytucje, w tym m.in. GUS, prowadzą badania statystyczne, pokazujące obraz usług płatnych w strefie tzw. usług komunalnych. Płacimy zatem za wodę i ścieki – jako mieszkańcy, a więc gospodarstwa domowe, płacą także przedsiębiorcy. Są to zatem dwie osobne taryfy.

W zestawieniu za 2015 rok w ogólnopolskim rankingu Brodnica zajmuje 831 miejsce na 904 sklasyfikowane miejscowości. Ten wynik musi satysfakcjonować, a składają się na niego następujące sumy: 2,20 zł brutto za wodę i 4,45 za ścieki. Ranking należy czytać odwrotnie – im dalsza pozycja, tym lepiej. Żeby unaocznić skalę tego zjawiska dodam, że pierwsze miejsce zajmuje gmina Stara Kamienica, gdzie tylko za wodę należy płacić – ponad 22 złote, na drugim – Białogard z wynikiem ponad 14 zł. za wodę i 31 za ścieki. Bez komentarza. Owszem, są jeszcze lepsi od Brodnicy – Radziejów (859), Chełmno (876), Mogilno (891).

Weźmy zatem ranking przypadkowy, blisko regionu, zostając jedynie przy opłatach za wodę i ścieki dla mieszkańców, a więc gospodarstw domowych. Bydgoszcz, Toruń, Golub-Dobrzyń, Rypin, Nowe Miasto Lubawskie, Wąbrzeźno, Chełmża, Mława, Włocławek, Iława, Grudziądz –średnio osiągnęły wynik łączny (woda plus ścieki) ponad 8 zł. brutto. Brodnica ostatnia w tym towarzystwie – 6,65 zł. za metr sześć.

Tak jest przez cały obecny rok. Nowy przyniesie zmianę. Podwyżka nie jest konsekwencją faktu, że oto mamy nowy rok i trzeba inaczej. Uzależniona jest od tzw. robót odpłatnych. MPWiK prowadzi rozmaite prace i działalność dodatkową m.in. na rzecz Urzędu Miasta, przedsiębiorstw brodnickich i powiatu brodnickiego. – Mając dodatkowe zyski tym samym obniżamy koszty. Bez tego podwyżki usług byłyby zupełnie na innym poziomie – tłumaczy Henryk Zdunkowski, prezes MPWiK Brodnica.

Zatem od 1 stycznia za wodę i ścieki zapłacimy brutto – 7,92 zł., przedsiębiorcy – 9,25 zł. I znowu możemy porównać się Golubiem-Dobrzyniem – 9,41 zł i 10,64 zł., z Grudziądzem, Sierpcem, Lidzbarkiem Welskim, Wąbrzeźnem, Mławą itd. Takie są fakty, a z nimi się nie dyskutuje.

(wind)Skip to content